خبرنگاران هزینه 75 میلیاردی برای توانبخشی مبتلایان به اتیسم در سال 1400

به گزارش وبلاگ دکتر، تهران - خبرنگاران - معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: هزینه پرداختی سازمان بیمه سلامت برای خدمات توانبخشی در 5 کد به گروه سنی زیر 6 سال مبتلا به اتیسم در سال 1400 با توجه به رشد تعرفه ها بالغ بر 75 میلیارد تومان برآورد شده است.

خبرنگاران هزینه 75 میلیاردی برای توانبخشی مبتلایان به اتیسم در سال 1400

مهدی رضایی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت وبلاگ دکتر درباره پرداخت هزینه های مربوط به توانبخشی مبتلایان به اتیسم توسط سازمان بیمه سلامت اضافه کرد: بر اساس آن چه سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده، تقریبا یک درصد از مردم جهان مبتلا به اتیسم هستند. با توجه به مطالعات اجرا شده در ایران نیز حدود 600 تا 800 هزار نفر مبتلا به اتیسم داریم که از این تعداد تا به امروز 30 هزار نفر در کشور شناسایی شده اند و به احتمال زیاد، نیمی از این افراد تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارند.

وی ادامه داد: اختلالات اتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می گردد که در حال حاضر برای بیماران اتیسم مطابق کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، خدمات تشخیصی از جمله آزمایش ها و تصویربرداری، دارویی و ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش بیمه است. بنابراین بسته خدمات غیر دارویی این افراد، شامل خدمات کار درمانی، گفتار درمانی، مداخلات رفتاری و آموزشی و مداخلات مشاوره ای و حمایتی است.

معاون سازمان بیمه سلامت گفت: این خدمات بر اساس تفاهم نامه سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی کشور و بر اساس 5 کد برای افراد مبتلا به اتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی در تعهد سازمان بیمه سلامت نهاده شد.

رضایی اظهار کرد: کدهای خدمات توانبخشی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت شامل به کارگیری روش ها و تکنیک های کار درمانی شامل استفاده از یک یا چند مورد از فعالیت های کار درمانی برای یک جلسه حداقل 30 دقیقه ای، به کارگیری روش ها و تکنیک های کار درمانی شامل استفاده از یک یا چند مورد از فعالیت های کار درمانی برای یک جلسه حداقل 45 دقیقه ای، ارزیابی جامع کار درمانی یا شغلی جهت برنامه ریزی برای کار درمانی بیمار برای یک دوره درمان، خدمات ارزیابی گفتار یا زبان یا صدا یا ارتباط یا بلغ یا پردازش شنیداری و درمان اختلالات گفتار، زبان، تکلم، ارتباط کلامی یا پردازش شنوایی به صورت انفرادی به ازای هر جلسه است.

اوتیسم یک اختلال عصبی است که منجر به نارسایی های مغزی می گردد و در جهت تحول کودک به وقوع می پیوندد. وجه تعیینه این نارسایی تاخیر یا انحراف در رشد مهارت های اجتماعی، شناختی، ارتباط کلامی و غیر کلامی، رفتارها، علایق خاص و تکراری است، بچه ها مبتلا به اوتیسم مسائل ارتباطی دارند و از درک احساسات یا تفکرات سایرین عاجز هستند.

این اختلال هیچ محدودیت نژادی، قومی یا اجتماعی ندارد، میزان درآمد خانواده، سبک زندگی یا تحصیلات نیز بر بچه ها مبتلا به اوتیسم هیچ تأثیری ندارد.

اوتیسم در هیچ جای جهان درمان قطعی ندارد زیرا هنوز در جهان تعیین نشده است که چرا یک کودک به این اختلال مبتلا می گردد اما روش های بهبود و جلوگیری از گسترش این اختلال در فرد به وسیله خدمات توانبخشی، مشاوره ای، مددکاری و غیره قابل وصول است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران هزینه 75 میلیاردی برای توانبخشی مبتلایان به اتیسم در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هزینه 75 میلیاردی برای توانبخشی مبتلایان به اتیسم در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید