عراق، استقبال مقتدی صدر از سفرهای منطقه ای مصطفی الکاظمی

به گزارش وبلاگ دکتر، رهبر جریان صدر عراق با انتشار توئیتی از سفرهای منطقه ای مصطفی الکاظمی استقبال کرد.

عراق، استقبال مقتدی صدر از سفرهای منطقه ای مصطفی الکاظمی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دکتر به نقل از شفق نیوز، مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در واکنش به سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به عربستان سعودی و امارات متحده عربی با انتشار توئیتی از این سفرها استقبال کرد.

مقتدی صدر اعلام نمود ، تمایل عراق به سوی کشورهای عربی و سفر مصطفی الکاظمی به عربستان و امارات گامی در راستا صحیح است.

رهبر جریان صدر عراق در انتها تاکید نمود، عراق با دو کشور عربستان و امارات روابط تاریخی دارد و ما باید با آنها آینده ای شکوفا داشته باشیم. برادری و مشارکت و صلح به خاطر کشورمان ما را گرد هم می آورد.

وی همچنین گفت، عراق باید مرکز صلح در کل منطقه و به ویژه خاورمیانه باشد.

روز گذشته نخست وزیر عراق در تازه ترین سفر خود، بغداد را به مقصد ابوظبی ترک کرد.

دفتر نخست وزیری عراق با اعلام اینکه الکاظمی در صدر هیئتی دولتی به امارات می رود، هدف این سفر را تقویت روابط دو جانبه در چند زمینه عنوان نمود و جزییات بیشتری ارائه نداد.

این سفر درحالی صورت می گیرد که اخیرا تحرکات امنیتی امارات در دستگاه اطلاعاتی عراق مورد مناقشه و بحث محافل سیاسی بغداد بود.

حضور گروهی امنیتی از امارات برای فرماندهی دستگاه های اطلاعاتی عراق، طراحی شورش و آموزش جاسوس در سفارت امارات چند نمونه از این رویدادها بود که به طور رسمی از زبان مسوولان عراقی فاش و اسناد مربوط به آن نیز منتشر شد.

مشاور نخست وزیر: الکاظمی به یک کشور دیگر حوزه خلیج فارس هم سفر می نماید

بر اساس گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، حسین علاوی مشاور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در سخنانی در مورد اهداف سفر مصطفی الکاظمی به امارات متحده عربی گفت: سفر آقای الکاظمی به امارات یک سفر افتصادی بود که در آن سرمایه گذاری خارجی در جهت خدمت به اقتصاد عراق دنبال شد. و در کنار آن تقویت صندلی عراق در سطح منطقه از دیگر اهداف انجام این سفر بود.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پس از انتها سفرش به امارات امروز دوشنبه به کشور بازمی شود.

در نتیجه این سفر قرار شده که دولت امارات به میزان سه میلیارد دلار در عراق سرمایه گذاری کند.

مشاور نخست وزیر عراق در عین حال پیش بینی کرد که الکاظمی به در آینده نزدیک به یک کشور دیگر در حوزه خلیج فارس سفر کند.

وی بدون اینکه نامی از این کشور به میان آورد، گفت: الکاظمی به دنبال معرفی برنامه مالی عراق است و عراق نیازمند مشارکت کشورهای دیگر برای توسعه زیرساخت های خود، فراهم کردن فرصت های شغلی برای جوانان، انتقال فناوری و ساختن بخش های مهم مالی است.

ساخت سد در مثلث مرزی عراق - ترکیه - سوریه

خبر دیگر اینکه، شفق نیوز گزارش داد که، وزارت منابع آبی عراق از برنامه خود برای ساخت سد جدیدی بر روی رود دجله و در نزدیکی مثلث مرزی بین عراق، ترکیه و سوریه اطلاع داد.

براساس بیانیه ای که در این خصوص منتشر شده، این اقدام وزارت منابع آبی عراق در راستای برنامه این وزارتخانه برای مقابله با چالش هایی است که تغییرات آب و هوایی و کم آبی سال های آینده ایجاد نموده است.

در بیانیه وزارت منابع آبی عراق همچنین تصریح شده است که برای طراحی این سد با شرکت های عظیم جهانی ارتباط گرفته شده است تا اینکه پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عراق، استقبال مقتدی صدر از سفرهای منطقه ای مصطفی الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، استقبال مقتدی صدر از سفرهای منطقه ای مصطفی الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید