لیگ فوتبال بانوان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، ناظمی: می خواهیم بار مالی تیم ها را کم کنیم

مسئول برگزاری لیگ فوتبال بانوان گفت: به خاطر شرایط اقتصادی کشور اکثر تیم ها شرایط مالی مناسبی ندارند به همین دلیل به دنبال برگزاری کم تعدادتر مسابقه ها در دو گروه هستیم.

لیگ فوتبال بانوان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، ناظمی: می خواهیم بار مالی تیم ها را کم کنیم

گلاره ناظمی مسئول کمیته مسابقات فوتبال بانوان در گفت وگو باخبرنگاران و در مورد آغاز لیگ برتر فوتبال بانوان گفت: طبق برنامه و تقویم سالانه مان، لیگ بانوان بین هفته اول و دوم مهرماه آغاز می گردد اما هنوز دقیقا تعیین نیست چون مهر ماه قرار است هم تیم ملی بزرگسال به مسابقاتی اعزام گرددکه در نتیجه باید هماهنگی لازم را انجام دهیم تا لیگ و برنامه تیم ملی با هم تداخل نداشته باشد و دیگر اینکه در مورد نحوه برگزاری لیگ در حال تصمیم گیری هستیم.

او ادامه داد: چون سال جاری با توجه به شرایط اقتصادی موجود در جامعه تیم ها شرایط مالی مناسبی ندارند، در جلسه هم اندیشی که با نماینده های تیم ها و مسئولان سازمان لیگ داشتیم به این نتیجه رسیدیم که با رعایت جای گیری تیم ها در جدول به طور استثنا مسابقه ها را در قالب دو گروه برگزار کنیم؛ تیم ها سیدبندی شوند و حالت منطقه ای پیدا نمایند تا به جای اینکه لیگ را در یک گروه 14 تیمی برگزار کنیم، دو گروه داشته باشیم تا بار مالی برایشان کمتر گردد. البته این روش فقط برای سال جاری اجرا می گردد.

او در ادامه به شرایط فوتسال بانوان در ابتدای لیگ اشاره نمود و اضافه کرد: در فوتسال دیدیم که تیم نامی نو در ابتدای لیگ انصراف داد، تیم های دیگر هم وضعیت خوبی ندارند در نتیجه با توجه به شرایطی که دیدیم این مسائل را برای فوتبال هم پیش بینی می کنیم، به همین دلیل در مورد برگزاری مسابقه ها در دو گروه از تیم ها نظرسنجی کردیم که این پیشنهاد باید در سازمان لیگ مطرح و آنالیز های لازم انجام گردد تا تصمیم نهایی را بگیریم.

ناظمی با بیان اینکه تیم ها درگروه خودشان به صورت رفت و برگشت بازی می نمایند، بیان نمود: تیم ها بعد از مرحله مقدماتی در مرحله نهایی با هم به رقابت می پردازند، به این صورت که تیم های اول تا سوم هر گروه بالا می آیند و در گروهی دیگر به رقابت می پردازند تا تعداد بازی هایمان هم کم نگردد و از نظر بعد مسافتی هزینه هایشان کمتر گردد. در مورد همه این موارد باید تصمیم گیری های لازم انجام گردد.

مسئول برگزاری لیگ فوتبال بانوان در پاسخ به این سوال که آیا نمی توان لیگ را با تعداد تیم های کمتری به همان روش قبلی برگزار کرد؟ گفت: در این صورت باید تیم هایی را حذف کنیم، ولی تیم هایمان در حال حاضر انصراف نداده اند. اگر به صورت مکتوب انصراف بدهند یا کمتر شوند قطعا از همین روش استفاده می کنیم، از شیوه ای که گفتم وقتی استفاده می کنیم که همه تیم ها واجد شرایط هستند و آنها را حفظ می کنیم، بنابراین به شرایط تیم ها بستگی دارد.

او در ادامه اضافه کرد:باید ببینیم از این 14 تیم چه تعدادی اعلام آمادگی قطعی می نمایند، یعنی ورودیه می پردازند و مدارکشان را تحویل می دهند. برخی از تیم ها وضعیتشان تا زمان قرعه کشی تعیین نیست مثلا وضعیت اسپانسری برخی از آنها تعیین نبود اما خوشبختانه تماس گرفتند و اعلام آمادگی کردند. تاکنون حدود هشت تیم به طور مکتوب برای حضور در لیگ اعلام آمادگی نموده اند.

ناظمی با بیان اینکه هدفمان محدود کردن تیم ها نیست، گفت: به هیچ عنوان نمی خواهیم نفراتی از لیگ حذف شوند اما سال جاری با توجه به شرایطی که وجود دارد چنین نظری داریم و اگر هم اجرایی گردد فقط برای سال جاری است، اگر بخواهیم سخت گیرانه برخورد کنیم خیلی از بازیکنانی که می توانند بازی نمایند و تیم داشته باشند، به خاطر کاهش تیم ها از بازی محروم می شوند ولی قطعا این مسابقه ها هم بار مالی دارد، مواردی مثل ودیعه را در نظر گرفته بودیم اما برای تیمی که مشکل مالی دارد این روش ها قطعا تاثیرگذار نیست.

او در ادامه بیان نمود: در لیگ آقایان تیم ها زیادتر هستند، ولی وضعیت خانم ها متفاوت و امکاناتشان محدود است و هدف ما این است که گستردگی فوتبال بانوان را بیشتر کنیم بنابراین اگر آنها را تحت فشار قرار بدهیم، فوتبال را به مناطق و تیم هایی که وضع مالی خوبی دارند محدود نموده ایم و همان تیم ها هر سال باید با هم بازی نمایند.

ناظمی در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی کشور وضعیت مالی روز به روز بدتر می گردد و نمی توان پیش بینی کرد شرایط بهتر می گردد واین روش را تغییر می دهید، با این شرح برنامه تان برای سال های آینده چیست؟ بیان نمود: بله نمی توان پیش بینی کرد. البته برنامه مان کاهش تعداد تیم ها بود. در برنامه بلند مدت در نظر داریم تیم هایی که از گروه بالا می آیند تیم های لیگ برتر سال آینده شوند، این موارد باید به صورت مصوب درآید و یک برنامه بلند مدت طرح گردد.

او در این مورد اضافه کرد: برای سال جاری باید از سال قبل برنامه ریزی می کردیم در نتیجه نمی توانیم تنها برای فصل جدید برنامه ریزی کنیم. قطعا باید سال بعد را هم در نظر بگیریم. می خواهیم تیم ها را به لیگ یک و برتر تقسیم کنیم. شالکه اصلی برنامه مان این است که چهار تیم اول هر گروه بالا بروند و لیگ برتر را تشکیل بدهند و بقیه هم در لیگ یک به رقابت بپردازند بنابراین می خواهیم دو لیگ قوی داشته باشیم اما برای سال جاری نمی توانیم بگوییم به جای دو تیم چهار تیم سقوط نمایند تا لیگ را با تعداد کمتری آغاز کنیم چون چنین چیزی در برنامه و آیین نامه مان نبوده است.

او در پاسخ به این سوال که درلیگ فوتسال بانوان بعد از قرعه کشی مسابقه ها برخی از تیم ها انصراف دادند و در نتیجه مسائلی به وجود آمد یعنی قوانین محکم برای حضور تیم ها وجود ندارد، آیا برای فوتبال چنین شرایطی پیش می آید؟ گفت: در فوتسال شاید فاصله بین قرعه کشی و آغاز مسابقه زیاد یا اینکه هدفشان برگزاری لیگ با 14 تیم بود اما با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی این قضیه تا حدودی غیر ممکن بود که در نتیجه مسائلی پیش آمد. ما می خواهیم مانع از ایجاد این مسائل برای لیگ برتر فوتبال بانوان شویم .

ناظمی در ادامه به محدودیت هایی که در صورت انصراف تیم ها برایشان به وجود می آید تا مانع از به وجود آمدن مشکل در لیگ گردد اشاره و بیان نمود: تیم ملوان بندرانزلی بعد از اینکه انصراف داد دو سال درخواست شرکت داشت که یک سال اجازه ندادیم و سال بعد هم روال معمول لیگ را طی کرد و بعد از انجام بازی هایی تحت عنوان لیگ یک به لیگ برتر صعود کرد. اینگونه نیست که هر تیمی انصراف بدهد باز هم واجد شرایط و فرصت حضور داشته باشد.

مسئول برگزاری لیگ فوتبال بانوان در سرانجام به احتمال جابه جایی زمان آغاز لیگ برتر اشاره نمود و گفت: اگر تعداد تیم ها کم گردد تعداد مسابقه ها و هفته هایمان کمتر می گردد در نتیجه ممکن است به خاطر گرمایی که در برخی از شهرها وجود دارد کمی لیگ را دیرتر برگزار کنیم. البته همه این مسائل به صورت قطعی در روز قرعه کشی تعیین می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لیگ فوتبال بانوان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، ناظمی: می خواهیم بار مالی تیم ها را کم کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با لیگ فوتبال بانوان تحت تاثیر شرایط اقتصادی، ناظمی: می خواهیم بار مالی تیم ها را کم کنیم

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید