پایش مستمر درختان و استفاده از سموم قارچ کش

به گزارش وبلاگ دکتر، شهر: بخش فضای سبز و گیاه پزشکی منطقه 6 پس از حادثه سقوط درخت به صورت مستمر با اولویت خیابان ولیعصر و درختان کهنسال سطح محدوده، سنداژ اطراف ریشه و طوقه درخت را جهت شناسایی عارضه های قارچی و باکتریایی احتمالی، شروع کردند.

پایش مستمر درختان و استفاده از سموم قارچ کش

علیرضا علی بخشی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 6 در مصاحبه با خبرنگار شهر، علت اولیه سقوط درخت چنار در خیابان ولیعصر در هفته گذشته را پوسیدگی طوقه و ریشه درخت دانست و گفت: این پوسیدگی در اثر بیماری های قارچی و باکتریایی به وجود می آید و یک موضوع رایج در درختان و به خصوص درختان چنار است. از آنجا که این درخت از نظر ظاهری در شرایط شاداب، فربه و سرسبز قرارداشت بنابراین از شرایط ظاهری نیز ابتلا به عارضه در آن قابل تشخیص نبود. بر اثر فعالیت میکروارگانیسم ها و قارچ هایی که در زیر زمین اطراف ریشه و طوقه درخت را احاطه می نمایند پوسیدگی از ریشه درخت شروع می گردد که با چشم قابل رویت نیست و وزش باد خفیف نیز به عنوان علت ثانویه این حادثه شناخته شد.

او اضافه نمود: از همان روز وقوع حادثه، بخش فضای سبز و گیاه پزشکی منطقه به صورت مستمر با اولویت خیابان ولیعصر و درختان کهنسال سطح محدوده *سنداژ(حفر گمانه) اطراف ریشه و طوقه درخت را جهت شناسایی عارضه های قارچی و باکتریایی احتاقتصادی، شروع کردند و بخشی از عمق اطراف طوقه درخت را آزادسازی می نمایند و اگر اطراف طوقه درخت حالت چیپس مانند باشد و پوست درخت به راحتی کنده گردد، تغییر رنگ و یا بوی نامطبوعی داشته باشد، نشان از مبتلا بودن درخت به عارضه دارد.

علی بخشی با بیان اینکه تقسیم کار اجرا شده و زون بندی در منطقه اجرا شده، ادامه داد: در هر زون کارشناس و متخصص کلینیک گل و گیاه در پهنه ها مستقر و گزارش ها به صورت مستمر دریافت می گردد و پایش شرایط درختان در منطقه همچنان در حال اجرا است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 6 با بیان اینکه هر منطقه عهده دار حفظ و نگهداشت محور ولیعصر در محدوده جغرافیایی خود است، اما بخش گیاه پزشکی سازمان بوستانها نیز به عنوان سازمان بالادستی، دستور کارها را در مورد اقدامات پیشگیرانه در حوزه پایش و کنترل صادر می نماید، مطرح کرد: بعد از تنظیم گزارش توانستیم اطلاعات شفافی از شرایط درختانی که درگیر این عارضه هستند به دست بیاوریم و در مرحله بعدی با قید فوریت بحث استفاده از سموم قارچ کش را در برنامه کار داریم تا بتوانیم عارضه های قارچی و باکتریایی را به شکل موثری کنترل کنیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی جبران خسارتهای شهروندان در اینگونه حوادث شرح داد: کلیه شهروندانی که در محدوده جغرافیایی منطقه 6 سکونت و یا تردد دارند تحت پوشش بیمه شهر هستند و این قضیه تا حدود زیادی مشمول قاعده حوادث قهری است و افرادی که از نظر اقتصادی در این حادثه خسارت دیدند، با دردردست داشتن مدارک مالکیت می توانند به اداره حقوقی شهرداری منطقه مراجعه نمایند تا اقدامات قانونی انجام و به صندوق بیمه شهربرای دریافت خسارت معرفی شوند.

علی بخشی اضافه نمود: کلیه شهروندانی که حادثه ای در محدوده جغرافیایی منطقه 6 برایشان پیش می آید می توانند از پوشش بیمه شهر استفاده نمایند و خسارت های اقتصادی و جانی که در اثر حوادثی که خود شهروند عامل وقوع حادثه نباشد یا ناشی از اقدامات شهردای و یا حوادث قهری و طبیعی باشد را پس از کارشناسی های اجرا شده دریافت نمایند.

دوشنبه 16 فروردین 1400 در مقابل پمپ بنزین خیابان ولیعصر (عج) بالاتر از خیابان شهید بهشتی، یک اصله درخت چنار بر اثر وزش باد در راستا اتوبویس های تندرو سقوط و باعث خسارت به سه دستگاه خودرو شد.

*سنداژ یا حفر گمانه به فرآیند ایجاد سوراخ یا حفر چاه در زمین گفته می گردد و به منظور شناسایی نوع و جنس خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا

به "پایش مستمر درختان و استفاده از سموم قارچ کش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش مستمر درختان و استفاده از سموم قارچ کش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید