کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت

به گزارش خبرنگاران به نقل از گمرک ایران، با افزایش 173 قلم کالای دیگر تعداد کالاهایی که مشمول معافیت از پرداخت ارزی می شوند به 3637 قلم کالا رسید.

کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت

اقلام افزوده گردیده در گروه های کشاورزی، معادن، شیمیایی، برق و الکترونیک، فلزی و لوازم خانگی، ماشین سازی و تجهیزات است.

گمرک ایران در راستای اهداف عالی خود که استفاده از تمام ظرفیت ها و ارائه تسهیلات به فعالان اقتصادی، واردکنندگان و صادرکنندگان است، پیش از این با ارائه یک پیشنهاد واردات کالا بدون انتقال ارز برای کالاهای موجود در انبارها را پیشنهاد داد که مورد تصویب هیئت وزیران نهاده شد.

بر این اساس به پیشنهاد گمرک ایران ثبت سفارش با اعتبار حداکثر یک ماه برای ترخیص جهت واردات کالا به استثنای خودرو که تا قبل از تاریخ تصویب این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی باشند بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی از سوی هیات وزیران بلامانع اعلام گردیده است.

همچنین ترخیص کالاهایی که تاریخ صدور ثبت سفارش آنها اول مرداد ماه سالجاری است، بدون رعایت سقف ارزشی واردات موضوع تبصره 3 اصلاحی بند 2 ماده 10 آئین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات موضوع تصویب نامه شماره 49751/ت 55549 ه بلامانع است.

در حال حاضر 3 هزار و 637 قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارز گردیده اند، بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی گردیده است نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف کنندگان و فراوری کنندگان و یا تعهد بانکی نیست.

اگر کالایی مشمول فهرست معافیت ها نبود، وارد کننده کالا می تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص 100 درصد کالای خود از گمرکات اقدام نماید.

گمرک ایران همچنین از واحدهای فراوریی درخواست کرد تا از تسهیلات ترخیص نسیه، ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده یا ترخیص درصدی کالا، تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را کنند.

گمرک ایران تاکید نموده است، این سازمان صرفا مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان ها است و هر تصمیمی در خصوص ترخیص کالا قبل از اینکه به گمرکات ابلاغ گردد در سازمان دیگری سیاستگذاری و تصمیم گیری گردیده و صرفا جهت اجرا به گمرک ابلاغ می گردد.

به گزارش مهر، آخرین ویرایش گروه های کالایی (شهریور ماه) را از اینجا دریافت کنید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید