گام مهم پژوهشکده معتمد برای تشخیص زودرس سرطان سینه

معاون پژوهش فناوری جهاد دانشگاهی با بیان این که سرطان پستان شایعه ترین سرطان در میان زنان ایرانی است گفت: پس از سالها موجب افتخار است که بگوییم پژوهشکده معتمد در قالب 9 گروه پژوهشی از پژوهش های بالینی گرفته تا زیست فن آوری دارویی گامی کوچک ولی بسیار مهم و اساسی برای تشخیص زودرس و درمان موثر این بیماری برداشته است.

گام مهم پژوهشکده معتمد برای تشخیص زودرس سرطان سینه

به گزارش خبرنگاران، محمدرضاپورعابدی در نوزدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان که امروز در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار گردید، ضمن بیان این مطلب اظهارکرد: جهاد به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی، همواره با دو عنصر علم و دانش برای حل مشکلات جامعه قدم برداشته است.

وی اضافه کرد: هدف اصلی پژوهش های جهاد انجام پژوهش های کاربردی و توسعه ای است البته حرکت در لبه های دانش همواره مورد توجه پژوهشگرن جهاد دانشگاهی است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی یاد آور شد: پژوهشگران و اعضای هیات علمی جهاد مانند قهرمانی است که در لباس دانش و پژوهش برای پاسخ به نیازهای کشور قدم برداشته اند.

پورعابدی اضافه کرد: پژوهش های پژوهشگران در جهاد دانشگاهی به صورت مستقیم با نیازهای مردم و فراوری فن آوری در ارتباط است و پژوهشگران باید قهرمانانی باشند که با تمام مشکلات و سختی ها از این مسیرها عبور نمایند تا با استفاده از پتانسل های موجود در سیستم جهاد دانشگاهی به مردم ایران خدمات شایسته ارائه دهند. زمانی که دانش درمان ناباروری در دسترس مردم نبود، جهاد دانشگاهی در راستای نیازهای مردم با امکانات بسیار محدود دانش آن را برای خدمت به مردم ارائه گرفت و باعث افتخار است که مراکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی در حال حاضر یک سرمایه اجتماعی و مردم بسیار ارزشمند برای کشور به حساب می آیند.

معاون پژوهش فناوری جهاد دانشگاهی ادامه داد: تاریخ فعالیت اولیه پژوهشگرانی که در جهاد با هدف استفاده از سلولهای بنیادی در درمان بیماری های صعب العلاج اقدام کردند اواسط دهه 70 و اوایل دهه 80 است و مرکز تحقیقاتی علوم سلولی رویان همواره جزو بهترین ها بوده است.

به گفته وی، از جدیدترین ثمره فعالیت های مستند و علمی جهاد دانشگاهی می توان به راه اندازی مرکز محصولات پیشرفته سلولی و مشارکت درراه اندازی اولین کارخانه فراوری سلول خاورمیانه و آغاز بیش از 10 مورد کارآزمایی بالینی در حوزه سلول درمانی و سلول های بنیادی به عنوان مدلی موفق از پژوهش های کاربردیو توسعه ای با رویکرد حرکت در مرزهای دانش نام برد.

وی ادامه داد: توسعه فعالیت های طب بازساختی مبتنی بر تلفیق مهندسی مواد و مهندسی سلول نه تنها در رویان بلکه در در پژوهشگاه ابن سینا نیز برای درمان ضایعات استخوانی و غضروفی و دردهای مزمن در سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در حوزه ژن درمانی برای بهبود فرایندهای سلول درمانی را شاهد هستیم.

پورعابدی با بیان این که سرطان پستان شایعه ترین سرطان در میان زنان ایرانی است، گفت: پس از سالها موجب افتخار است که بگوییم پژوهشکده معتمد در قالب 9 گروه پژوهشی از پژوهش های بالینی گرفته تا زیست فن آوری دارویی گامی کوچک ولی بسیار مهم و اساسی برای تشخیص زودرس و درمان موثر این بیماری برداشته است.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی یادآور شد: با توجه به بوم شناسی ایران و تنوع گیاهان دارویی در کشور پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی کشور و منطقه با بهره گیری از نزدیک به 50 عضو هیئت علمی و محقق در قالب چهار گروه پژوهشی فعالیت دارد.

پورعابدی اضافه کرد: راه اندازی خط فراوری دو داروی گیاهی لیورسیل و ملیتروپیک برای درمان بیماری های متابولی و کنترل علائم آلزایمر را می توان از دستاوردهای این پژوهشکده دانست.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی ادامه داد: همچنین در حوزه زیست فناوری پزشکی، علاوه بر حوزه ناباروری، سلول درمانی، طب بازساختی و سرطان، زیست فناوری جانوری یکی دیگر از ابتکارات قابل توجه جهاد دانشگاهی به شمار می رود.

وی اضافه کرد: در حوزه زیست فناوری جانوری در پژوهشکده زیست فناوری جانوری رویان شاهد پژوهش های کاربردی در اصلاح نژاد و فراوری نژادهای برتر در انواع دام های پرمحصول هستیم.

به گفته معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی، پژوهش های معتمد و موفق گروه ایمونولوژی فراوریمثل درباره موضوعاتی همچون واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به اسپرم و جنین، آنتی بادی ها و سقط مکرر، موجب شکل گیری مرکز تحقیقات آنتی بادی مونوکلونال در سال 79 و تأسیس مرکز تحقیقات نانو بیوتکنولوژی در سال 84 در پژوهشگاه ابن سینا شد.

پورعابدی اضافه کرد: همچنین زمانی که زخم های مزمن در کشورمان برای بیماران مشکلات زیادی به وجود آورد، با وجود مدرن ترین بیمارستان ها و نامدارترین متخصصان، این مشکل همچنان وجود داشت و زخم های مزمن جزو موارد مورد غفلت در نظام سلامت محسوب می شد. پس از هدف گذاری در جهاد دانشگاهی، به منظور پیشگیری و درمان زخم های مزمن، پژوهشکده فناوری های نوین زخم و ترمیم بافت تأسیس شد.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی توضیح داد: اکنون در مجموعه جهاد دانشگاهی، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی در قالب 2 پژوهشگاه، 9 پژوهشکده، 12 مرکز تحقیقات مصوب شورای گسترش وزارت بهداشت و 38 گروه پژوهشی تنها با یک هدف فعالیت می نمایند که آن هم پیدا کردن راهی است برای پیشگیری و کاهش درد و آلام بیماران.

وی در سرانجام اعلام نمود: در جهاد دانشگاهی پژوهش و درمان در کنار هم دیده گردیده و ما در صدد هستیم که با پایش این مدل از جنبه های مختلف، به بهبود کیفیت فعالیت های گروه ها و پژوهشکده ها در جهاد دانشگاهی بپردازیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گام مهم پژوهشکده معتمد برای تشخیص زودرس سرطان سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با گام مهم پژوهشکده معتمد برای تشخیص زودرس سرطان سینه

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید